16. 6. 2014
Říká se, že "náhoda je blbec." V případě dovolené platí tato fráze dvojnásob. Pomoci vám může pojištění. Výběr správného cestovního pojištění může ušetřit nemalé finanční náklady, ale též zachránit život. V dnešní době, kdy předem není nic jisté, budete klidnější i s pojištěním storna zájezdu.
Blíží se doba dovolených, čas zájezdů a výletů. Ještě předtím, než vyrazíte na svou toužebně očekávanou dovolenou, je více než prozřetelné zajistit si vhodné cestovní pojištění.
Nabídka tohoto druhu pojištění je opravdu široká. Nabízí jej totiž téměř všechny pojišťovny působící na našem trhu. Kromě standardního jednorázového cestovního pojištění existuje i pojištění celoroční. Mimo to se setkáváme také s pojištěním k platební kartě, které se hodí lidem, kteří často odjíždějí na krátkodobé zahraniční cesty. Kupujete-li si zájezd, někdy narazíte na cestovní pojištění, které je součástí balíčku. V takovémto případě se doporučuje, prostudovat všechny podmínky smlouvy, především výši pojistných limitů.
Jízda na koni a motokáry jsou považovány za rizikové sporty
Klienti by si při uzavírání cestovního pojištění měli dávat pozor především na čtyři skutečnosti:
- na lokalitu, do níž cestují,
- na aktivity, které budou na dovolené vykonávat,
- na další rizika,
- na výši pojistných limitů.
Aktuální uspořádání planety Země je, dle pojišťoven, většinou rozděleno na "Evropu" a "Svět." V případě cestovního pojištění to znamená, že evropské destinace, kam jsou počítány mimo jiných i státy jako Egypt, Turecko či Tunisko, jsou zařazeny do jiného cenového tarifu než ostatní destinace. Klienti si zároveň musí dávat pozor na nestabilní země nebo státy, kde probíhají válečné konflikty. Za takovéto situace pojišťovny vyhlašují tzv. výluky z plnění, což v podstatě znamená, že již předem vylučují jakékoliv plnění pojistné smlouvy.
Drtivá většina základních cestovních pojištění nezahrnuje všechna rizika, a to včetně rizikových či extrémních sportů. Právě sporty – jako alpinismus, potápění, freeride, jachting, jízda na koni, motokáry atd. – jsou považovány za rizikové. Vzhledem k tomu, že volnočasové aktivity turistických resortů právě takovéto sporty nezřídka nabízejí, je dobré si přečíst podmínky cestovního pojištění, případně se vhodně připojistit. Klientům jsou samozřejmě doporučována i další pojištění. Kromě sportovního připojištění tak využijete kupříkladu pojištění zavazadel nebo pojištění odpovědnosti.
V neposlední řadě bychom se měli zastavit u výše pojistných limitů, které jsou mnohdy podhodnoceny tak, že plně nepokryjí léčebné výlohy. Veškeré informace byste měli najít ve vaší pojistné smlouvě, popřípadě na internetových stránkách pojišťoven.
Samotné sjednání pojištění je jednoduchou záležitostí, kterou zvládnete za pár minut. V dnešní době není problém sjednat cestovní pojištění on-line.
Pojištění storna zájezdu je pojistkou náhody
Pokud si klient pro svou dovolenou zvolí cestovní kancelář a nemůže v plánovaném termínu odjet, např. v případě onemocnění, je mu zaplacená cena, snížená o storno poplatky, vrácena. Bohužel storno může činit i 100 %. Klient tak nedostane nic. Abyste se takovýmto peripetiím vyhnuli, máte možnost zřídit si pojištění storna zájezdu.
V praxi to znamená, že pojištění pokrývá určité procento ze storno poplatku. Klienti tedy nepřijdou o celou cenu zájezdu. I v tomto případě však existují výluky z plnění, třeba v případě nepřidělené dovolené v zaměstnání, neobdrženého víza, sebepoškození nebo těhotenství.
Přestože jsou cestovní pojištění a pojištění storna zájezdu hlavně preventivními záležitostmi, vyplatí se přibalit je do cestovního zavazadla. Mohou zachránit úspory i lidský život!
Autor: Martin Slatinský
Pomáhám a radím klientům v oblasti investic, hypotečních úvěrů, pojištění a likvidace pojistných události.