2. 9. 2018
Co všechno byste měli o pozemku vědět, než přistoupíte k jeho koupi?
Velikost a rozměry pozemku
Určitě už máte představu, jak velkou zahradu byste chtěli mít. 1000 a více metrů čtverečních? Na začátku není třeba mít velké oči. Pokud plánujete výstavbu menšího rodinného domu nebo bungalovu, velká zahrada může být přítěž. Budete mít dost času na sekání trávníku? Pokud chcete bydlet deset minut od centra města, je na místě otázka, jestli pozemek o takové výměře vůbec existuje. Většinou platí, že čím blíže k městu, tím jsou pozemky menší a dražší.
Pokud se rozhodnete pro koupi malého pozemku (pod 500 m2), je třeba zvážit, zda má dostačující rozměry. Abyste dodrželi při stavbě právní normy. Například vzdálenost rodinného domu musí být minimálně 2 m od hranice sousedních parcel (ideálně nejméně 3,5 m) a 3 metry od přístupové komunikace. Třeba vědět, že vzdálenost od sousedního domu nesmí být menší než 7 metrů. Ve stísněných poměrech je možné tuto vzdálenost zpravit na 4 metry. Ale to jen za předpokladu, že sousední nemovitost nemá okna obývaných místností otočené k Vám do parcely. U menších pozemků si také ověřte povolené procento zastavitelnosti. Aby se Vám nestalo, že na garáž, či hospodářkou budovu už nezbude místo.
Poloha
Nachází se pozemek v zastavitelném území obce? Výstavba jakých nemovitostí je v dané lokalitě povolená? Má obec/město schválené regulativy, které bude třeba při výstavbě dodržet? Například: pokud se obyvatelé obce dohodnou, že všechny střechy na dané ulici budou červené z pálené tašky, stavební úřad Vám nepovolí Váš projekt na dům se stříbrnou plechovou střechou. Nachází se pozemek v blízkosti potoka? Je snem nejednoho kupujícího mít zahradu končící takovou romantickou hranicí. Blízkost řeky může ale zapříčinit, že pojišťovny budou okolní pozemky posuzovat jako záplavovou oblast. Což se odrazí na výšce pojistného za Váš vytoužený dům. Popřípadě vám ho může pojišťovna úplně odmítnout pojistit.
Přístupová cesta
I když se Vám může tento bod jevit jako úplná samozřejmost, jeho zanedbávání umí způsobit nemalé problémy. To, co se nám zdá být ulicí, obecnou komunikací nebo cestou, může být v lepším případě společný dvůr nebo parcela s množstvím známých nebo neznámých vlastníků. Pozor na to. I pokud se autem dostanete až na pozemek, banka Vám nemusí schválit hypotéční úvěr, pokud není přístupová cesta ošetřena i právně. Stejně tak můžete narazit na problémy při schvalování projektu přípojek inženýrských sítí. Od všech vlastníků pozemku - cesty, budete potřebovat písemný souhlas s umístěním například elektrické přípojky, která povede přes jejich parcelu.
Závěr
Je toho opravdu hodně, na co si byste při koupi pozemku měli myslet, zvážit, přihlédnout. Stejně tak stojí za zamyšlení, jak vhodně pozemek prodat, pokud jste vlastník. Je proto dobré mít po ruce odborníka, který Vás na všechno důležité upozorní a poradí. Není výjimkou, že prodávající majitel pozemku ani neví, co vlastně prodává. Proto dříve, než otevřete peněženku, zeptejte se, zjišťujte a ověřujte. Zkušený makléř Vám bude na většinu otázek umět odpovědět už při prohlídce nemovitosti. Kromě listu vlastnictví by měl mít připravené i vyjádření obce, popřípadě stavebního úřadu. Pokud takového makléře neznáte, jste na správné adrese.
Vaše otázky mi můžete napsat do e-mailu nebo si domluvíme osobní schůzku.
Autor: Martin Slatinský
Pomáhám a radím klientům v oblasti investic, hypotečních úvěrů, pojištění a likvidace pojistných události.